pondelok, 19.august 2019
Úvod Uncategorized Poklady z garáže

Poklady z garáže

-

Pri potulkách po švédskom ostrove Öland som natrafil vďaka môjmu švédskemu bratrancovi Stefanovi na takúto zaujímavú garáž… Jej majiteľ, pán Lars Karmlid (65) bol automobilový pretekár a dve z áut v jeho garáži sú jeho pretekárske špeciály SAAB 96, s ktorými odjazdil okolo 300 pretekov vo švédskej Rally.

Po otvorení garážových dverí na mňa vykukol nádherný modro strieborný pick-up 95. Auto slúžilo ako servisný voz v neďalekom meste Kalmar pre celú oblasť Småland. Podľa jeho dobrého stavu sa zdá, že viac stálo, ako „pracovalo“… J Hneď vedľa neho stojí ďalší krásavec, štvorválcový biely Sonett II z roku 68. Na štítku za stieračom mu svietia údaje 1740cm3 a cca 100hp, v kufri za zadným oknom zas krásna dobová pikniková súprava. Ďalším zaujímavým exemplárom v garáži je „hand made“ zelené cabrio 96 z roku 76. Hneď vedľa stojí V4 96-ka, modrá metalíza z roku 1980, vyrobená vo fínskom Nystad (Valmet) v 300-kusovej limitovanej „last series“. Vedľa nej je modré kombi, model 95 V4 z roku 1968, presne rovnaké auto, ako mali v tej dobe Larsovi rodičia. Posledné dve 96-ky sú jeho „pracovné“, už spomenuté pretekárske špeciály, na ktorých pretekal a zbieral trofeje… Na ich kapotách sú rozložené rôzne dobové, aj nové články, na streche pretekárske prilby.

V celej garáži cítiť dobovú nostalgickú atmosféru. Vo vitrínach sú vystavené jeho pretekárske trofeje,  ale aj mnoho „SAAB artefaktov“. A nie len tie. Pán Lars ma celkom slušnú zbierku švédskeho smaltovaného riadu, telefónov, rádií, premietačiek a mnoho, mnoho iného…V garáži nájdete bicykle aj jeden krásny motocykel PUCH. Všetko sú to dobové artefakty v krásnom stave.

Ako sám povedal, aj keď je pre neho najlepším vyrobeným SAABom model 9000 vo verzii CD, nehodlá svoju zbierku rozširovať o novšie modely SAAB. Všetko to, čo v jeho garáži je mu pripomína mladosť a s touto radosťou sa rád podelí… J

Jeho „Nostalgi Garaget“ v Södra Gärdslösa na ostrove Öland neďaleko mesta Borghom si môžete pozrieť v našej Galérii.

Paľo

SourcePaľo
Predchádzajúci článokCabrio Poland
Ďalší článokKameňák

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno