piatok, 21.jún 2024
ÚvodUncategorizedPoklady z garáže

Poklady z garáže

-

Pri potulkách po švédskom ostrove Öland som natrafil vďaka môjmu švédskemu bratrancovi Stefanovi na takúto zaujímavú garáž… Jej majiteľ, pán Lars Karmlid (65) bol automobilový pretekár a dve z áut v jeho garáži sú jeho pretekárske špeciály SAAB 96, s ktorými odjazdil okolo 300 pretekov vo švédskej Rally.

Po otvorení garážových dverí na mňa vykukol nádherný modro strieborný pick-up 95. Auto slúžilo ako servisný voz v neďalekom meste Kalmar pre celú oblasť Småland. Podľa jeho dobrého stavu sa zdá, že viac stálo, ako „pracovalo“… J Hneď vedľa neho stojí ďalší krásavec, štvorválcový biely Sonett II z roku 68. Na štítku za stieračom mu svietia údaje 1740cm3 a cca 100hp, v kufri za zadným oknom zas krásna dobová pikniková súprava. Ďalším zaujímavým exemplárom v garáži je „hand made“ zelené cabrio 96 z roku 76. Hneď vedľa stojí V4 96-ka, modrá metalíza z roku 1980, vyrobená vo fínskom Nystad (Valmet) v 300-kusovej limitovanej „last series“. Vedľa nej je modré kombi, model 95 V4 z roku 1968, presne rovnaké auto, ako mali v tej dobe Larsovi rodičia. Posledné dve 96-ky sú jeho „pracovné“, už spomenuté pretekárske špeciály, na ktorých pretekal a zbieral trofeje… Na ich kapotách sú rozložené rôzne dobové, aj nové články, na streche pretekárske prilby.

V celej garáži cítiť dobovú nostalgickú atmosféru. Vo vitrínach sú vystavené jeho pretekárske trofeje,  ale aj mnoho „SAAB artefaktov“. A nie len tie. Pán Lars ma celkom slušnú zbierku švédskeho smaltovaného riadu, telefónov, rádií, premietačiek a mnoho, mnoho iného…V garáži nájdete bicykle aj jeden krásny motocykel PUCH. Všetko sú to dobové artefakty v krásnom stave.

Ako sám povedal, aj keď je pre neho najlepším vyrobeným SAABom model 9000 vo verzii CD, nehodlá svoju zbierku rozširovať o novšie modely SAAB. Všetko to, čo v jeho garáži je mu pripomína mladosť a s touto radosťou sa rád podelí… J

Jeho „Nostalgi Garaget“ v Södra Gärdslösa na ostrove Öland neďaleko mesta Borghom si môžete pozrieť v našej Galérii.

Paľo

SourcePaľo
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno

Pri potulkách po švédskom ostrove Öland som natrafil vďaka môjmu švédskemu bratrancovi Stefanovi na takúto zaujímavú garáž... Jej majiteľ, pán Lars Karmlid (65) bol automobilový pretekár a dve z áut v jeho garáži sú jeho pretekárske špeciály SAAB 96, s ktorými odjazdil okolo 300 pretekov vo švédskej Rally.

Po otvorení garážových dverí na mňa vykukol nádherný modro strieborný pick-up 95. Auto slúžilo ako servisný voz v neďalekom meste Kalmar pre celú oblasť Småland. Podľa jeho dobrého stavu sa zdá, že viac stálo, ako „pracovalo“... J Hneď vedľa neho stojí ďalší krásavec, štvorválcový biely Sonett II z roku 68. Na štítku za stieračom mu svietia údaje 1740cm3 a cca 100hp, v kufri za zadným oknom zas krásna dobová pikniková súprava. Ďalším zaujímavým exemplárom v garáži je „hand made“ zelené cabrio 96 z roku 76. Hneď vedľa stojí V4 96-ka, modrá metalíza z roku 1980, vyrobená vo fínskom Nystad (Valmet) v 300-kusovej limitovanej „last series“. Vedľa nej je modré kombi, model 95 V4 z roku 1968, presne rovnaké auto, ako mali v tej dobe Larsovi rodičia. Posledné dve 96-ky sú jeho „pracovné“, už spomenuté pretekárske špeciály, na ktorých pretekal a zbieral trofeje... Na ich kapotách sú rozložené rôzne dobové, aj nové články, na streche pretekárske prilby.

V celej garáži cítiť dobovú nostalgickú atmosféru. Vo vitrínach sú vystavené jeho pretekárske trofeje,  ale aj mnoho „SAAB artefaktov“. A nie len tie. Pán Lars ma celkom slušnú zbierku švédskeho smaltovaného riadu, telefónov, rádií, premietačiek a mnoho, mnoho iného...V garáži nájdete bicykle aj jeden krásny motocykel PUCH. Všetko sú to dobové artefakty v krásnom stave.

Ako sám povedal, aj keď je pre neho najlepším vyrobeným SAABom model 9000 vo verzii CD, nehodlá svoju zbierku rozširovať o novšie modely SAAB. Všetko to, čo v jeho garáži je mu pripomína mladosť a s touto radosťou sa rád podelí... J

Jeho „Nostalgi Garaget“ v Södra Gärdslösa na ostrove Öland neďaleko mesta Borghom si môžete pozrieť v našej Galérii.

Paľo