nedeľa, 16.jún 2024
ÚvodVšeobecnéVážení priatelia

Vážení priatelia

-

Iste Vám nie je neznáma informácia, že majiteľ automobilky SAAB, firma Swedish Automobile vyhlásila bankrot. Znamená to, že agónia automobilky, ktorá po celý rok 2011 balansovala na hrane svojej existencie sa skončila. Čo bude nasledovať?
To je otázka, ktorú si často krát kladú nielen fanúšikovia značky, ale i odborná verejnosť.  Podľa dostupných informácii je Trollhättan čoraz častejšie navštevovaný delegáciami s rôznych kútov sveta. Ich investičné záujmy sú nejasné. Je len ťažko odhadnúť či ide o špekulatívny obchod, alebo úprimnú snahu o reirkanáciu  tejto ikonickej značky.
Pred dvomi rokmi, keď koncern GM hrozil zatvorením automobilky SAAB, sa z iniciatívy holandských fanúšikov spustila bezprecedentná akcia. Pod sloganom SAVE SAAB sa pohli konvoje rovnomenných vozidiel od Nového Zélandu až po Kaliforniu. V samotnom Holandsku sa zúčastnilo 900 vozidiel, v rodnom Trollhättane 2500. Aj Bratislava prispela kolónou 51 vyzdobených saabov. Nechceme preceňovať význam tejto akcie, ale prinajmenšom ukázala  obrovské zázemie lojálnych fanúšikov, akým sa nemôže pochváliť žiadna iná automobilová značka. I pod tlakom širokej verejnosti upustil GM od likvidácie a odpredal firmu holandskému Spykeru.
14. a 15januára sa konvoje opäť pohnú. Tentoraz smutnejšie, no i s nádejou nového začiatku. Iniciátori prichádzajú s logom  WE ARE MANY, WE ARE SAAB, teda je nás veľa, my sme SAAB. Zmyslom akcie je poukázať na absurditu súčasnej situácie. Umiera 65 ročná história, plná  technických prínosov, veľkých športových úspechov, jedinečného dizajnu a neopakovateľnej charizmy. Odchádza značka, ktorá bola vždy synonymom serióznosti, značka idúca svojou vlastnou cestou. A práve to jej bolo osudným. Jej niekdajšia macocha, koncern GM v úsilí ochrániť svoje záujmy, znemožnil vstup tak potrebných investorov, ktorý by SAABu zabezpečili budúcnosť. Dnes je užjasné, že tento nekalý plán sa zrodil v Detroite už pred dvomi rokmi.
WE ARE MANY, WE ARE SAAB jejasným signálom pre tých potencionálnych záujemcov o torzo automobilky, ktorí to s ňou myslia úprimne.
Viac o akcii sa mozete dozvediet na  www.outside-saab.com
Autor: J35

Iste Vám nie je neznáma informácia, že majiteľ automobilky SAAB, firma Swedish Automobile vyhlásila bankrot. Znamená to, že agónia automobilky, ktorá po celý rok 2011 balansovala na hrane svojej existencie sa skončila. Čo bude nasledovať? To je otázka, ktorú si často krát kladú nielen fanúšikovia značky, ale i odborná verejnosť.  Podľa dostupných informácii je Trollhättan čoraz častejšie navštevovaný delegáciami s rôznych kútov sveta. Ich investičné záujmy sú nejasné. Je len ťažko odhadnúť či ide o špekulatívny obchod, alebo úprimnú snahu o reirkanáciu  tejto ikonickej značky. Pred dvomi rokmi, keď koncern GM hrozil zatvorením automobilky SAAB, sa z iniciatívy holandských fanúšikov spustila bezprecedentná akcia. Pod sloganom SAVE SAAB sa pohli konvoje rovnomenných vozidiel od Nového Zélandu až po Kaliforniu. V samotnom Holandsku sa zúčastnilo 900 vozidiel, v rodnom Trollhättane 2500. Aj Bratislava prispela kolónou 51 vyzdobených saabov. Nechceme preceňovať význam tejto akcie, ale prinajmenšom ukázala  obrovské zázemie lojálnych fanúšikov, akým sa nemôže pochváliť žiadna iná automobilová značka. I pod tlakom širokej verejnosti upustil GM od likvidácie a odpredal firmu holandskému Spykeru. 14. a 15januára sa konvoje opäť pohnú. Tentoraz smutnejšie, no i s nádejou nového začiatku. Iniciátori prichádzajú s logom  WE ARE MANY, WE ARE SAAB, teda je nás veľa, my sme SAAB. Zmyslom akcie je poukázať na absurditu súčasnej situácie. Umiera 65 ročná história, plná  technických prínosov, veľkých športových úspechov, jedinečného dizajnu a neopakovateľnej charizmy. Odchádza značka, ktorá bola vždy synonymom serióznosti, značka idúca svojou vlastnou cestou. A práve to jej bolo osudným. Jej niekdajšia macocha, koncern GM v úsilí ochrániť svoje záujmy, znemožnil vstup tak potrebných investorov, ktorý by SAABu zabezpečili budúcnosť. Dnes je užjasné, že tento nekalý plán sa zrodil v Detroite už pred dvomi rokmi. WE ARE MANY, WE ARE SAAB jejasným signálom pre tých potencionálnych záujemcov o torzo automobilky, ktorí to s ňou myslia úprimne. Viac o akcii sa mozete dozvediet na  www.outside-saab.com Autor: J35