utorok, 21.máj 2024
ÚvodVšeobecnéVictor opäť v šlamastike.

Victor opäť v šlamastike.

-

Victor Muller, dôverne nám známy z neúspešnej saab odysei je bezpochyby automobilový nadšenec. Najprv sa pustil do reinkarnácie holandskej značky Spyker, potom sa pokúšal etablovať vo formuli 1 a nakoniec podľahol romantickým spomienkam zo svojho detstva a kúpil automobilku SAAB. Keďže sme podobní nadšenci i my, musíme jeho úsilie kvitovať. Horšie je to však už s realitou. Tá vie byť niekedy veľmi krutá. Podcenenie fundamentov stálo Victora hodne. Najprv pocítil, že riadiť a hlavne financovať automobilku s produkciou násobne vyššou ako jeho materský Spyker je diametrálne odlišná úloha. Potom vsadil na nevhodných spoločníkov. No azda najtragickejšie vyznieva jeho zlý úsudok. Uveril, že GM saaba predáva, no v skutočnosti severoamerický koncern programovo viedol svoju stratovú divíziu do bankrotu. Keď si to Victor uvedomil, bolo už neskoro. Jeho nevydarené dobrodružstvo zanechalo riadnu rozpočtovú dieru i v materskom spykeri. Skôr zo zúfalstva, pretože o pragmatickosti sa v tomto prípade hovoriť určite nedá, zažaloval GM na americkom súde za úmyselné poškodenie investície. Vyčíslená škoda? Maličkosť, 3 miliardy USD. Jeho žaloba  bola podľa všeobecného očakávania prednedávnom zamietnutá. No a v týchto dňoch bol Spyker nútený požiadať holandský súd o reštrukturáciu. Stalo sa to potom, ako minulý mesiac musel opustiť svoje výrobné priestory pre dlh na nájomnom v hodnote 125 000,-EUR. Victor sa nevzdáva a hodlá predložiť súdu ozdravný plán spočívajúci v strategickom partnerstve s americkým výrobcom lietadiel. Z toho najhoršieho majú pomôcť pôžičky od súkromných finančných domov a potom už z výrobnej linky hrdo zroluje novučký B6 Venator. No a aby tento vskutku charizmatický elegán neostal nič dlžný svojej povesti, sebavedomo vyhlásil: „Očakávame, že z pripravovaných zmien vyjde silnejšia, inovatívnejšia spoločnosť, pripravená na rast a ziskovosť“. Nuž, jedna vec sa Victorovi  poprieť  nedá. Je výborným rečníkom. Dokázal to už v Trollhättane, kde prehovoril k zamestnancom priamo pri montážnych linkách. Ako to všetko dopadlo vieme všetci…
Autor: J35

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

5 KOMENTÁRE

  1. Skoda ho taky. pro mne ma Spyker asi nejkrasnejsi interiery co se tyce sportaku. a nechtel by Victor treba spasit i GM???? mel by se do toho uz pustit!!

  2. Debilny clanok, zhodit cloveka, ktory sa rozhodol konat a konal. Viktor Muller je jeden z naj manazerov, ktorych som poznal. Veril, ze sa podari Saab, tradicnu europsku znacku zachranit a postavit na nohy. Nedovolil polozit Saab, sam radsej vyhlasil bankrot….. Nemate ani paru o obchode s autami, tak take veci nepiste. Viktor Muller urobil co mohol (preco nemohol viac, na to by mohla dat odpoved svedska vlada), my sme mali jazdy Save Saab, on ale konal!!! To, ze ma problemy, je len odozvou, Saab posiel, on do toho dal vela. Tak nesudte, ked na to nemate. Co ste vy urobili preto, aby Saab zil??? Predaj aut pod GM Oplom a MaHom vsak niesol peniazky, ze pravda?! Nesudte toho, na koho nemate!

    • Milý Michal Kováč. Škoda, že si sa nepochválil skôr, že si Victora poznal. Teda ak je pravda to čo píšeš. Jedno je ale isté, veľa dobrých manažérov si nepoznal, keďže tento je podľa Teba najlepší. Ja si nemyslím, že vždy je menšie zlo konať ako nekonať. Niekedy je to presne naopak. Ale asi ani v tomto sa nezhodneme. Píšeš o jazdách SAVE SAAB no nikto si nepamätá, čo si pre tieto jazdy urobil Ty. Ľudia z tejto komunity /samozrejme aj z iných/ vypisovali listy po ambasádach, organizovali jazdy, prispievali do médií, atď. Ty sa horko ťažko zúčastníš na jednej a aj to len aby si mohol kritizovať. S dešpektom sa vyjadruješ o predajcoch saabov na Slovensku. Vôbec nechápem prečo. Predsa hlavne vďaka im je tu toľko prevádzkyschopných saabov. Poznal si vôbec ich služby? Ja áno. Kúpil som od nich auto a dodnes ho tam servisujem, takže viem o čom píšem. Za to, že GM kúpil SAAB a pričlenil do predajnej siete opla, oni predsa nemôžu. To by si ale mal vedieť, ak teda chceš viesť konštruktívnu diskusiu. O Tvojej zatrpknutosti voči klubu a predajcom som čosi už počul a neviem z čoho pramení. Zapoj sa napríklad do príprav SSS 2015 a ukáž, že Ti ide o čosi viac než len osočovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno

Victor Muller, dôverne nám známy z neúspešnej saab odysei je bezpochyby automobilový nadšenec. Najprv sa pustil do reinkarnácie holandskej značky Spyker, potom sa pokúšal etablovať vo formuli 1 a nakoniec podľahol romantickým spomienkam zo svojho detstva a kúpil automobilku SAAB. Keďže sme podobní nadšenci i my, musíme jeho úsilie kvitovať. Horšie je to však už s realitou. Tá vie byť niekedy veľmi krutá. Podcenenie fundamentov stálo Victora hodne. Najprv pocítil, že riadiť a hlavne financovať automobilku s produkciou násobne vyššou ako jeho materský Spyker je diametrálne odlišná úloha. Potom vsadil na nevhodných spoločníkov. No azda najtragickejšie vyznieva jeho zlý úsudok. Uveril, že GM saaba predáva, no v skutočnosti severoamerický koncern programovo viedol svoju stratovú divíziu do bankrotu. Keď si to Victor uvedomil, bolo už neskoro. Jeho nevydarené dobrodružstvo zanechalo riadnu rozpočtovú dieru i v materskom spykeri. Skôr zo zúfalstva, pretože o pragmatickosti sa v tomto prípade hovoriť určite nedá, zažaloval GM na americkom súde za úmyselné poškodenie investície. Vyčíslená škoda? Maličkosť, 3 miliardy USD. Jeho žaloba  bola podľa všeobecného očakávania prednedávnom zamietnutá. No a v týchto dňoch bol Spyker nútený požiadať holandský súd o reštrukturáciu. Stalo sa to potom, ako minulý mesiac musel opustiť svoje výrobné priestory pre dlh na nájomnom v hodnote 125 000,-EUR. Victor sa nevzdáva a hodlá predložiť súdu ozdravný plán spočívajúci v strategickom partnerstve s americkým výrobcom lietadiel. Z toho najhoršieho majú pomôcť pôžičky od súkromných finančných domov a potom už z výrobnej linky hrdo zroluje novučký B6 Venator. No a aby tento vskutku charizmatický elegán neostal nič dlžný svojej povesti, sebavedomo vyhlásil: „Očakávame, že z pripravovaných zmien vyjde silnejšia, inovatívnejšia spoločnosť, pripravená na rast a ziskovosť“. Nuž, jedna vec sa Victorovi  poprieť  nedá. Je výborným rečníkom. Dokázal to už v Trollhättane, kde prehovoril k zamestnancom priamo pri montážnych linkách. Ako to všetko dopadlo vieme všetci... Autor: J35