nedeľa, 16.jún 2024
ÚvodVšeobecnéŽiadosť o čas.

Žiadosť o čas.

-

Vlastník automobilky Saab požiadal o predĺženie bankrotovej ochrany

National Electric Vehicle Sweden (NEVS), vlastník švédskej automobilky Saab, požiadal dnes o predĺženie bankrotovej ochrany, ktorá vypršala počas víkendu, o tri mesiace. Ako dôvod NEVS uviedol pokrok v rozhovoroch s potenciálnym novým vlastníkom. Informovala o tom agentúra DPA.
Konzorcium NEVS oznámilo oblastnému súdu vo Vanersborgu, že v nedeľu (30. 11.) podpísalo predbežnú dohodu s nemenovanou ázijskou automobilkou, ktorá má záujem o prevzatie väčšinového podielu. Okrem podmienok záujemcu a financovania výroby dohoda zahŕňa aj preklenovací úver v hodnote 5 miliónov eur až do obdobia dokončenia kontraktu, čo sa predpokladá vo februári budúceho roka. O kontrakte musí ešte hlasovať správna rada potenciálneho nového vlastníka.
NEVS zastavilo výrobu v Saabe v máji tohto roka potom, ako konzorcium začalo mať problémy s platbami dodávateľom. Počet zamestnancov Saabu v tom čase ešte vlastník automobilky neznižoval a čakal na výsledky rokovaní so zahraničnými automobilkami. Následne však konzorcium samotné koncom augusta podalo pre nedostatok financií žiadosť o ochranu pred veriteľmi a predložilo plán reorganizácie.
Konzorcium prevzalo značku Saab v júni 2012. Švédska firma oznámila bankrot v decembri 2011 potom, ako nebola schopná zabezpečiť prevádzku a nájsť nových investorov. Vtedajším majiteľom bol holandský výrobca športových áut Spyker, ktorý Saab kúpil v roku 2010 od americkej spoločnosti General Motors.
Zdroj: HN
Vložil: W12

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

3 KOMENTÁRE

  1. Odporucam spravnej rade potencionálneho nového vlastníka, aby si prestudovala licencnu zmluvu GM. Jeden to uz neurobil a aj tak dopadol.

  2. Otto, fenix vstal z popola len v baji. Dnes na to potrebujes miliardy euracov. Kto si myslis, ze ich naleje do zadlzenej a nic neprodukujúcej fabriky? Pokial mas splnene zakladne predpoklady, ktorými su kapital a technicko-vyvojovy potencial, tak vyvoj nového auta nestlacis pod 3 roky. Takze to mas 3 roky len naklady a ziadne vynosy, kedze nie je co predavat. Nechaj ty len pekne toho bájneho vtaka tam kde je.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno

Vlastník automobilky Saab požiadal o predĺženie bankrotovej ochrany

National Electric Vehicle Sweden (NEVS), vlastník švédskej automobilky Saab, požiadal dnes o predĺženie bankrotovej ochrany, ktorá vypršala počas víkendu, o tri mesiace. Ako dôvod NEVS uviedol pokrok v rozhovoroch s potenciálnym novým vlastníkom. Informovala o tom agentúra DPA. Konzorcium NEVS oznámilo oblastnému súdu vo Vanersborgu, že v nedeľu (30. 11.) podpísalo predbežnú dohodu s nemenovanou ázijskou automobilkou, ktorá má záujem o prevzatie väčšinového podielu. Okrem podmienok záujemcu a financovania výroby dohoda zahŕňa aj preklenovací úver v hodnote 5 miliónov eur až do obdobia dokončenia kontraktu, čo sa predpokladá vo februári budúceho roka. O kontrakte musí ešte hlasovať správna rada potenciálneho nového vlastníka. NEVS zastavilo výrobu v Saabe v máji tohto roka potom, ako konzorcium začalo mať problémy s platbami dodávateľom. Počet zamestnancov Saabu v tom čase ešte vlastník automobilky neznižoval a čakal na výsledky rokovaní so zahraničnými automobilkami. Následne však konzorcium samotné koncom augusta podalo pre nedostatok financií žiadosť o ochranu pred veriteľmi a predložilo plán reorganizácie. Konzorcium prevzalo značku Saab v júni 2012. Švédska firma oznámila bankrot v decembri 2011 potom, ako nebola schopná zabezpečiť prevádzku a nájsť nových investorov. Vtedajším majiteľom bol holandský výrobca športových áut Spyker, ktorý Saab kúpil v roku 2010 od americkej spoločnosti General Motors. Zdroj: HN Vložil: W12